Montáž autorádia do Škoda Octavia 2

Automobily Škoda Octavia II jsou zákazníky velice oblíbené pro výměnu stávajícího autorádia za modernější 2DIN. V tomto článku Vám poradíme, jak nainstalovat nové autorádio a jaké příslušenství je k tomu potřeba. U tohoto vozu máme na výběr ze tří variant montáže.

1.   V první řadě se jedná o montáž autorádia velikostní třídy koncernu Volkswagen (215x210x130 mm). Tyto autorádia jsou přizpůsobená pro koncern Volkswagen (Seat, Škoda, Volkswagen a Audi). Avšak vozy Škoda Octavia druhé generace jsou od ostatních modelů specifické, jelikož zástavbový prostor autorádia je o něco málo větší než ostatní modely koncernu Volkswagen. Tento otvor dosahuje rozměrů 256 x 236 x 128 mm. Proto je zapotřebí výměna stávajícího rámečku, který je popsán níže.

Rámeček pro Škoda Octavia II

Rámečky se liší dle mnoha faktorů. Výběr se odvíjí od toho, zda vlastníte manuální či automatickou klimatizaci. Dále je u výběru rámečku nutné zohlednit, zda vlastníte automobil před Faceliftem nebo po Facelift úpravě. Správný výběr Vám zaručí snadnou a časově nenáročnou výměnu.

Vyber ramecku 2DIN autoradio pro Skoda Octavia 2 everest Technology

Anténní adaptér - FAKRA zásuvka a DIN vidlice nebo Anténní adaptér - dvojitá FAKRA zásuvka a DIN vidlice

Některá námi nabízená autorádia obsahují pouze redukci FAKRA na DIN. Tato redukce je pro naše použití nedostatečná. Anténní soustava a zesilovač musí být k zajištění správné funkce napájen 12 V.  Z automobilu navíc vychází koncovka FAKRA či dvojitá FAKRA, která není pro připojení námi nabízených OEM 2DIN autorádií vhodná. Tento adaptér nám tedy bude sloužit jako napáječ antény a současně jako redukce FAKRA koncovky na DIN vidlici, která je pro naše použití vhodnější. Doporučujeme před objednávkou zkontrolovat koncovku Vaší antény, z důvodu toho, že může být odlišná dle stupně výbavy automobilu (FAKRA či dvojitá FAKRA).
Anténní adaptér - FAKRA zásuvka a ISO vidlice_1

Balení autorádií velikostní třídy VW často obsahují veškeré potřebné propojovací kabely pro následnou montáž. Doporučujeme si před objednávkou zkontrolovat, zda jsou přibalené konektory totožné s Vašim automobilem. Často se liší koncovka antény, která se může lišit dle stupně výbavy vozidla (FAKRA či dvojitá FAKRA).

Výsledná montáž autorádia velikostní třídy VW vypadá takto:


Design autoradia Skoda Octavia 2 everest technology

2.   Druhá možnost je pořízení si standardního autorádia velikostní třídy 2DIN (178x102 mm). K montáži takového 2DIN autorádia je zapotřebí následující příslušenství.

Redukční rámeček pro 2DIN autorádio, Škoda Octavia II/Yeti

Tento redukční rámeček vymezí stávající otvor autorádia na velikostní třídu 2DIN. Je uchycen k interiéru pomocí čtyř šroubů, které byly použity pro instalaci originálního autorádia.

Redukcni ramecek pro Octavia 2 everest technology

Vymezovací rámeček pro 2DIN autorádio

Tento vymezovací rámeček se vloží do redukčního rámečku pro Škoda Octavia druhé generace a následně docílí vymezení úzké mezery mezi autorádiem a redukčním rámečkem.

Jak vybrat vymezovací rámeček - evtech.cz

Montážní kovový rámeček pro 2DIN autorádia

Montážní kovový rámeček je určen k aretaci 2DIN autorádia v palubní desce.

Jak vybrat montážní 2DIN rámeček - evtech.cz

Anténní adaptér - FAKRA zásuvka a DIN vidlice nebo Anténní adaptér - dvojitá FAKRA zásuvka a DIN vidlice

Anténní soustava a zesilovač musí být k zajištění správné funkce napájen 12 V.  Z automobilu navíc vychází koncovka FAKRA či dvojitá FAKRA, která není pro připojení námi nabízených OEM 2DIN autorádií vhodná. Tento adaptér nám tedy bude sloužit jako napáječ antény a současně jako redukce FAKRA koncovky na DIN vidlici, která je pro naše použití vhodnější. Doporučujeme před objednávkou zkontrolovat koncovku Vaší antény, z důvodu toho, že může být odlišná dle stupně výbavy automobilu (FAKRA či dvojitá FAKRA).
Anténní adaptér - FAKRA zásuvka a ISO vidlice_1

Propojovací kabel pro autorádio - FAKRA (MOST) do ISO nebo Propojovací kabel s CANBUS pro autorádio - FAKRA (MOST) do 16PIN - VW, Škoda

Dle autorádia rozlišujeme u Škoda Octavia 2 dva typy zapojení. U první varianty 2DIN autorádia je k propojení zapotřebí redukce FAKRA na 2ISO. Tento typ zapojení slouží pouze pro základní funkce a nepřenáší do autorádia žádné doplňkové informace z automobilu. U verzí autorádií s OS Android doporučujeme propojovací kabel s CANBUS neboli s řídicí jednotkou, která zaručuje bezproblémové spárování automobilu s autorádiem. Můžete například ve Vašem autorádiu sledovat informace o Vašem vozu či kontrolovat, zda má Váš spolujezdec zavřené dveře. CANBUS má také funkci automatického vypnutí autorádia po vytáhnutí klíče ze zapalovaní. To je žádoucí, aby Vaše automobilová baterie byla chráněna proti samovolnému vybíjení.

Propojovací kabel pro autorádio - FAKRA (MOST) do 16PIN konektory

Výsledná montáž 2DIN autorádia pro automobil Škoda Octavia 2 vypadá takto: 

Montaz 2DIN autorádia do Skoda Octavia 2 s redukcnim rameckem everest technology

3.    Varianta montáže se liší především v redukčních rámečcích se zachováním propojení kabelů z varianty č. 2.

Rámeček pro Škoda Octavia II

Rámečky se liší dle mnoha faktorů. Výběr se odvíjí od toho, zda vlastníte manuální či automatickou klimatizaci. Dále je u výběru rámečku nutné zohlednit, zda máte automobil před Faceliftem nebo po Facelift úpravě. Správný výběr Vám zaručí snadnou a časově nenáročnou výměnu.

Vyber ramecku 2DIN autoradio pro Skoda Octavia 2 everest Technology

Redukční rámeček pro 2DIN autorádio, Škoda, VW, Seat a Audi

Tento univerzální rámeček slouží k úpravě a vymezení mezery ve stávající zástavbě palubní desky pro použití a montáž 2DIN autorádia. Rámeček zároveň slouží jako montážní rámeček k uchycení autorádia

Jak vybrat 2DIN redukční a vymezovací rámeček - evtech.cz

Montáž 2DIN autorádia v automobilu Škoda Octavia 2 vypadá následovně: 

Vzhled 2DIN autoradia ve skoda octavia 2 everest technology