Jak vybrat FM a DAB+ anténu

Automobilové antény a zesilovače po čase ztrácejí svou účinnost a je zapotřebí tyto komponenty vyměnit. V článku naleznete nepostradatelné informace, jakou anténu si vybrat a na co si dát při pořizování FM či DAB+ antény pozor.

Teorie

Automobilové antény jsou přijímače, které chytají regionální rozhlasové vysílání na FM frekvencích 88 - 108 MHz a DAB+ frekvencích 174 - 230 MHz. FM antény se rozdělují na dvě kategorie. První kategorií jsou pasivní antény, které v sobě postrádají anténní zesilovač. Při koupi této antény je nutné si pořídit kvalitní anténní zesilovač. Doporučujeme prověřený zesilovač Correct. Druhá kategorie FM antén jsou antény aktivní se zabudovaným zesilovačem. Jejich výhoda spočívá v jejich univerzálnosti a absence kupovat anténní zesilovač, ale oproti externímu zesilovači postrádá možnost nastavovat parametry zesilovače.

DAB+ digitální rozhlasové vysílání si buduje své místo na trhu díky kvalitnějšímu poslechu hudby. DAB+ anténa přijímá rozhlasové vysílání v digitální podobě bez nutnosti být připojený na internet. Jejich největší výhoda spočívá v kvalitním příjmu vysílání. Dokáže také přijímat obrázky z vysílání, ilustrace a schémata počasí na obrazovku autorádia. To vše bez internetu.

Více o pokrytí v ČR a informacích o DAB+ naleznete na www.dobadabova.cz a www.digitalradiodab.cz.

DAB+ 2DIN autorádio - evtech.cz

Vnější FM anténa

Vnější anténu zná v podstatě každý. Je umístěná na zadní části automobilu v podobě prutu či tzv. ploutve. V zadní části je také umístěný malý zesilovač, který zesiluje FM a AM signál. Originální autorádia daných automobilových značek napájí tento zesilovač přímo z rádia. Neoriginální autorádia nenapájí zesilovač a je nutné si dokoupit anténní adaptér neboli napáječ, který napájí zesilovač a mnohonásobně zvyšuje kvalitu poslechu.

Jak vybrat FM anténu - evtech.cz

Vnitřní FM anténa

Největší výhodou vnitřních automobilových antén je jejich snadná montáž bez nutnosti rozebírat interiér vozidla. Stačí pouze přilepit tuto anténu na vnitřní část předního skla a následně ji propojit s autorádiem. Tyto antény v sobě nesou také anténní zesilovač, který je nutný napájet pomocí anténního adaptéru (v případě používání neoriginálních autorádií).

Jak vybrat vnitřní FM anténu - evtech.cz

DAB+ anténa

DAB+ antény se liší jak v kvalitě provedení, tak ve způsobu propojení. První způsob propojení je pomocí USB portu. Tento způsob je možný pouze v případě, že máte autorádio s operačním systémem Android. Doporučujeme aplikaci DAB-Z. Druhý způsob je v propojení antény pomocí speciálního konektoru, který musí dané autorádio mít.

Instalace DAB+ antény je velice snadná. Stačí DAB+ anténu nalepit na boční část automobilového skla a druhou část antény na A sloupek, který dociluje zvýšení signálů díky vodivosti kovové části karoserie. 

Jak vybrat DAB+ anténu - evtech.cz